Hozzáférhetőségi eszközök

Család, párkapcsolatok, inspiráló nők – a KINCS is ott volt a Campus Fesztiválon

Idén első alkalommal a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) is részt vett a Campus Fesztiválon, amelyet 2025. július 16–19. között rendeztek meg Debrecenben. A fesztiválon kollégáink számos közéleti és szakmai beszélgetésen vettek részt, ahol olyan fontos társadalmi kérdések kerültek napirendre, mint a romák társadalmi helyzete és a roma kultúra szerepe, a nők vezető szerepvállalása a közéletben, valamint a fiatalok kapcsolati dilemmái és kihívásai.

„Roma családok ma – történetek a színpadtól a döntéshozatalig”

A KINCS által szervezett „Roma családok ma – történetek a színpadtól a döntéshozatalig” című kerekasztal-beszélgetés résztvevői arra keresték a választ, hogy milyen tényezők segítik és melyek akadályozzák leginkább a roma emberek társadalmi előrejutását, hogyan változott a roma közösségek mobilitási lehetősége az elmúlt 10–20 évben, illetve milyen szerepe van a roma kultúrának a közösségi identitás megerősítésében.

 A KINCS kutató-elemzője, Raffael Mónika moderálásával zajló beszélgetésen Oláh Gergő énekes arról beszélt, hogy nagy kulcs a romák és nem romák békés együttélésében az a bibliai ige, miszerint: „ahogyan szeretnéd, hogy veled bánjanak, úgy bánj te is másokkal”. Ez az alapvető emberi hozzáállás kellene, hogy irányt mutasson a társadalmi együttműködésben is – ez tudja lebontani az előítéleteket, és hidat képezni az emberek között.

Aba-Horváth István hangsúlyozta: csak együtt, közösségként tudjuk megváltoztatni a romákról alkotott képet és saját sorsunkat is. A Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának elnöke szerint kollektív problémákra nem lehet egyéni megoldásokat keresni – közös válaszokra van szükségünk, közös felelősséggel.

Oláhné Balogh Tímea szociálpolitikus az önazonosság jelentőségét hangsúlyozta. A Roma Láng Egyesület elnöke úgy fogalmazott: „nekünk vezetőknek az a feladatunk, hogy ezt tudatosítsuk másokban is – hogy térképezzék fel a képességeiket, a gyökereiket. Ha ez megvan, akkor nem tudják őket kizökkenteni a váratlan helyzetek, mert belső stabilitásuk lesz.”

Antal István, a KINCS elnöki tanácsadója rámutatott, hogy a roma közösségek társadalmi mobilitása az elmúlt két évtizedben kézzelfoghatóan elmozdult pozitív irányba. A kutatásokból ugyanakkor világosan látszik, hogy a sikeres életutak mögött szinte minden esetben ott áll egy stabil családi háttér, egy támogató közösség, valamint az az élmény, hogy valaki felfedezte bennük az értéket. A KINCS célja, hogy ezeket a mintázatokat feltárva hozzájáruljon a társadalompolitikai gondolkodás formálásához – hogy ne csak egyéni sikerekről, hanem megerősödő közösségekről beszélhessünk.

 A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a roma közösségeket érintő kérdések nemcsak szociálpolitikai, hanem mélyen emberi és kulturális dimenziókat is hordoznak. A tudatos identitásépítés, az elérhető példaképek, a kutatási eredményekre épülő szakpolitikai válaszok és a közösségek belső erőforrásainak mozgósítása egyaránt elengedhetetlen a valódi társadalmi változáshoz.

„Együtt vagy egyedül? – Kapcsolati dilemmáink”

Az „Együtt vagy egyedül? – Kapcsolati dilemmáink” című panelt Prof. Dr. Engler Ágnes, a Kopp Mária Intézet Neveléstudományi Kutatóközpontjának vezetője moderálta.

Bedő Imre, a Férfiak Klubjának alapítója kiemelte, hogy tudatosan kellene megmutatni a gyerekeknek, hogy az offline térben is lehet érvényesülni, meg kell tanulni kütyük nélkül is élni, és valódi barátságokat kötni. 

Bedő Eszter, a Férfiak Klubja programigazgatója szerint nagyon fontos a közösségek ereje – a sport például kiváló közeg ehhez.

Dr. Kiss-Kozma Georgina, az MCC Ifjúságkutató Intézetének kutatásvezetője elmondta, hogy felméréseik szerint a fiatalok egyötöde magányosnak érzi magát. Ezért is lenne fontos, hogy közösségekbe járjanak, ahol őszinte kapcsolatokat alakíthatnak ki.

 Székely András, a KINCS tudományos főmunkatársa, a Velem Lehet Beszélgetni mozgalom vezetője pedig hangsúlyozta: a fiatalokat rá kell venni arra, hogy merjenek beszélgetni. A párkapcsolatokban pedig elengedhetetlen a rendszeres és minőségi kommunikáció.

„Család és munka - Női vezetők a közéletben”

Fűrész Tünde, a KINCS elnöke által moderált „Család és munka - Női vezetők a közéletben” című kerekasztal-beszélgetésen a munka és a magánélet egyensúlyának kérdését járták körül.

Dr. Vitályos Eszter kormányszóvivő kifejtette, hogy nem szabad különbséget tenni férfi és női vezetők között: a szorgalom, elhivatottság és kitartás mindig meghozza a gyümölcsét. A családi háttér és a támogatás pedig kulcsfontosságú.

Dr. Koncz Zsófia, családokért felelős államtitkár kiemelte, hogy példaképei a szülei, és mai napig mindig számíthat a nagymamákra. Szerinte az anyukák erősek a priorizálásban, a logisztikában és a kitartásban, ami előny a munkában is.

Prof. Dr. Fenyves Veronika, a Debreceni Egyetem dékánja hangsúlyozta, hogy az empátia, az emberség és a figyelem elengedhetetlen a vezetéshez. Az egyetem saját óvodája is segíti az egyensúly megteremtését a dolgozó anyáknak.

Prof. Dr. Engler Ágnes, a KINCS Neveléstudományi Kutatóközpontjának vezetője rámutatott, hogy a család és a hivatás nem egymást kizáró, hanem egymást erősítő tényezők. Prof. Dr. Kopp Mária és Skrabski Árpád kutatásaira hivatkozva elmondta, hogy azok a szülők, akik tudatosan odafigyelnek a gyermekeikkel való kapcsolatra, nemcsak kiegyensúlyozottabb életet élnek, de hosszabb ideig is élnek.