„Fókuszban az édesanyák” – sajtótájékoztató a KINCS-ben
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár és Fűrész Tünde, a KINCS elnöke közös sajtótájékoztatón ismertették a kormány legújabb, édesanyákat támogató intézkedéseit, valamint az adócsökkentési program hatásait és társadalmi megítélését a Kopp Mária Intézetben.
Hankó Balázs kiemelte, hogy a világ számos pontján elismeréssel tekintenek a magyar családpolitikára, amely több mint 30 célzott intézkedésével minden élethelyzetben támogatja a családokat. A kultúráért és innovációért felelős miniszter jelentős előrelépésként értékelte, hogy 2025-ben a családok költségvetése eléri a 4800 milliárd forintot, ami a GDP 5 százalékának felel meg, ezen felül pedig 800 milliárd forintnyi rezsitámogatást biztosítanak a családoknak. A családi adócsökkentési program pedig további kézzelfogható támogatást nyújt a családoknak, hiszen a jövő évben egy 30 év alatti, egygyermekes édesanya családja évente 1,5 millió forintot nyerhet, egy negyven év alatti kétgyermekes anya esetén ez az összeg 2,2 millió forint, egy háromgyermekes anya esetében pedig éves vonatkozásban 3,7 millió forint megtakarítást jelent. A sajtótájékoztatón a miniszter bejelentette, hogy megújult a Család.hu oldala, ahol mindenki megtalálhatja, hogy a jelenlegi vagy leendő élethelyzetére vonatkozóan milyen támogatásokat tud igénybe venni.
Koncz Zsófia emlékeztetett, hogy éppen Anyák napja előtt fogadta el az Országgyűlés azt az öt törvényjavaslatot, amelyek Európa legnagyobb adócsökkentési programját alapozzák meg. A családokért felelős államtitkár jelezte, hogy a magyar családok még soha nem részesültek olyan jelentős támogatásban, mint amilyen most kezdődik. Ennek köszönhetően 2029-től SZJA-mentességet fog élvezni minden 25 év alatti fiatal, minden 30 év alatti anya, minden 30 év feletti többgyermekes édesanya, valamint minden csecsemő- illetve gyermekgondozási díjban részesülő szülő. Ezen felül a 2014-ben bevezetett GYED extra mintájára bevezetik a CSED extrát, amely lehetővé teszi, hogy az édesanyák visszatérhessenek dolgozni, miközben a CSED 70%-át továbbra is megkapják. Az SZJA-mentességek és a családi adókedvezmény megduplázása révén a havi támogatások is jelentősen nőnek: egy 30 év alatti édesanya esetében átlagosan 129 ezer forint, egy kétgyermekes anyánál 189 ezer, míg egy háromgyermekes édesanyánál akár 307 ezer forint is lehet a havi többletbevétel.
Fűrész Tünde az édesanyákat érintő adócsökkentési program egyik legjelentősebb hatásának nevezte, hogy a nők és férfiak közötti bérkülönbség el fogja tűnni. A KINCS elnöke ismertette, hogy hazánkban az átlagbért tekintve a férfiak átlagosan 15 százalékkal többet keresnek, a SZJA-mentességek révén azonban a nők nettó átlagkeresete 5 százalékkal magasabb lesz, mint a férfiaké. A KINCS elnöke ismertette az intézet márciusi kutatásának eredményeit is, amely szerint a megkérdezettek a legnagyobb arányban (86 %) CSED és a GYED SZJA-mentességével értenek egyet. Tízből nyolcan úgy vélik, hogy az adócsökkentési program jelentős segítséget nyújt az édesanyáknak, és 74 százalékuk egyetért azzal, hogy a családpolitikát elsősorban az anyák igényeihez kell igazítani.